ABC Pipefitters Rallysprint, Rallysprint
Organised by Northland Car Club
Glenbervie Forest
12th JULY 2015
ncc points car no. NAME CAR CLUB RUN 1 RUN 2 RUN 3 RUN 4 FINAL CLASS O/A ncc fastest times
    Class A - 0-1300cc
- 27 Glenn Stewart Starlet PCC 04:30.2 04:22.9 04:55.8 04:14.0 04:08.1 1  
- 28 Garry Trayes Starlet HCMC 04:23.5 04:20.1 04:19.7 04:24.8 04:15.3 2  
- 29 Matt Davies Starlet TVCC 04:32.1 04:22.1 04:16.1 DNS   3  
- 30 Cam Davies Starlet TVCC 04:38.7 04:24.9 04:56.0 DNS   4  
                       
    Class B - 1301-1600cc
22 21 Scott Ogle Starlet NCC 04:00.1 03:53.3 03:52.7 03:45.9 03:44.9 1   3.45.9
- 23 Mike Goldsbury Corolla HCC 04:06.5 03:59.1 03:57.6 03:54.2 03:52.1 2  
- 22 McCrae Sloper Civic HCMC 04:16.9 04:04.9 04:02.7 03:59.5   3  
- 24 Gary Wainwright Corolla SACC 04:25.4 04:12.7 04:08.0 04:06.1   4  
10 25 Brian Ogle Corolla NCC 04:15.7 04:09.9 04:08.1 04:05.9   5   4.05.9
- 26 Christopher Gracie Civic HCMC 05:07.8 05:11.6 DNF 04:43.6   6  
                       
    Class C - 1601-2000cc
- 14 Grant Liston Integra R HCMC 03:58.0 03:52.0 03:51.2 03:53.0 03:52.6 1  
12 15 Alan Strong Sunny GT NCC 04:09.6 04:00.2 04:00.9 04:02.0 03:59.4 2   4.00.2
- 16 Mike Wheatley Escort PCC 04:37.7 04:28.7 04:29.4 04:26.6   3  
                       
    Class D - 2001cc & Over
- 8 Steve Goodare Sunny PCC 03:59.5 03:52.1 03:46.4 03:47.7 03:44.0 1  
- 10 Charlie Evans RX 7 HCC 04:10.1 03:57.1 03:54.2 03:49.4 03:46.0 2  
20 9 Barry Armiger RX 7 NCC 04:02.8 03:59.1 03:49.4 03:50.4   3   3.49.4
- 13 Brent Taylor FT86 HCC 04:06.8 04:00.6 03:54.9 03:55.2   4  
9 12 Paul Rodgers BMW Ti NCC 04:20.4 04:12.1 04:07.5 04:07.1   5   4.07.1
8 11 Doug Adnitt TR8 NCC 04:12.6 04:26.8 DNS DNS   6   4.12.6
7 35 Josh Rodgers BMW Ti NCC 04:48.3 04:39.0 04:37.1 04:25.4   7   4.25.4
                       
    Class E 4wd
- 1 Graham Featherstone Evo 7 TVCC 03:49.2 03:45.5 03:32.3 03:33.1 03:29.4 1  
- 2 Dave Strong Fiesta SACC 04:02.8 03:42.5 03:35.6 03:34.2 03:32.4 2  
- 4 Lee Stringer Mirage HCMC 04:03.6 03:52.8 03:39.7 03:39.5   3  
- 31 Warwick Redfern Evo 7 SACC 04:00.3 03:46.0 03:42.4 03:52.9   4  
25 37 Ben Huband Legacy NCC 04:00.1 03:50.6 03:45.2 DNS   5   3.45.2
16 7 Andy Smith Evo 4 NCC 04:22.6 04:06.3 03:58.4 03:59.0   6   3.58.4
18 3 Carl Adnitt RX 8 NCC 04:03.9 03:50.7 DNS DNS   7   3.50.7
- 6 Kevin Bennett Celica HCMC 04:14.6 DNS DNS DNS   8  
                       
    Class H Historic
14 18 Barry Gibbs Escort NCC 04:11.7 04:03.9 04:03.5 03:58.5 03:59.7 1   3.58.5
- 17 Craig Tickle BMW PCC 04:19.6 04:13.3 04:07.4 04:09.4 04:06.7 2   4.06.7
- 19 John Whooley Lancer Ex HCMC 04:22.5 DNS DNF DNS   3  
* after time denotes a jump start, 20s penalty added